what to do about costly flavor ?
Posted: Thu Sep 25, 2014 2:13 am
So there are some flavors that are mind blowing. But the flavor costs 1.8 - 4 Lakhs per kg?.
Selling it at the existing Price of Rs 250/- is not viable. What do we do.
Im thinking there are the possible solutions
1. Only use them in very minute qty i.e. as a secondary note in some select flavors. That we are already doing.
2. Offer it but at an extra cost i.e. say this flavor costs so much for 10 ML. Then leave it up to the customer to decide.
3. Just dont offer them. ? Make them but for my own use.
Would you pay Rs 500/- for 10 ML off say a flavor like Gulkhan. Or some tobacco flavors.
Todays price for Rose Absolute is Rs 1.8 Lakhs.
Selling it at the existing Price of Rs 250/- is not viable. What do we do.
Im thinking there are the possible solutions
1. Only use them in very minute qty i.e. as a secondary note in some select flavors. That we are already doing.
2. Offer it but at an extra cost i.e. say this flavor costs so much for 10 ML. Then leave it up to the customer to decide.
3. Just dont offer them. ? Make them but for my own use.
Would you pay Rs 500/- for 10 ML off say a flavor like Gulkhan. Or some tobacco flavors.
Todays price for Rose Absolute is Rs 1.8 Lakhs.